+++ +++
+++ +++
+++ +++

ehliyet 3163Sürücü belgesi sertifikası alıp ta Emniyet Müdürlüklerinden Ehliyete dönüştürmeyenler için son tarih 29 Mayıs 2015. Daha önceden süresiz olan sertifikalara iki yıl sınırı getirildi.

Milli Eğitim Bakanlığının 29.05.2013 tarih ve 28661 sayıl resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinin 45 Maddesinde yer alan "Kursu başarı ile bitiren kursiyerler, sertifikalarını kursun bulunduğu mahaldeki trafik tescil şubelerine, kurs mahallinde trafik tescil şubesi bulunmaması hâlinde ise o yerleşim biriminin bağlı bulunduğu il veya ilçedeki trafik tescil şubesine, sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirilmek üzere en geç iki yıl içinde başvururlar. Süresi içerisinde sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erer. Sertifikalar sürücü belgesiyle değiştirilmedikçe karayolunda araç kullanılamaz." denilmektedir.

 

SERTİFİKA EHLİYET DEĞİLDİR

Sınavlarda başarılı alan adaylar Milli Eğitimden aldıkları sürücü belgesi sertifikası ile araç kullanamazlar. Kullandıkları takdirde ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza işlemi yapılmaktadır.

 

BU TARİHE DİKKAT !

29 Mayıs 2013 tarihinden önce sürücü sertifikası olan sürücü adaylarının en geç 29.05.2015 tarihinden önce Emniyet Müdürlüklerine giderek Sürücü Belgesine dönüştürmeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra sertifikalar geçersiz sayılacaktır. 

Bu tarihten sonra sertifika alan adaylar ise aldığı tarihten itibaren iki (2) yıl içerisinde almak zorundalar. Sertifika süreleri daha önceden süresiz olarak kullanılmaktaydı. 

 

İlgili Yönetmelik için tıklayınız....

 

Ehliyet Sertifika Sureleri

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Trafik Afişler

ehliyet yen

SÜRÜCÜ BELGESİ İŞLEMLERİ 
Yeni tip sürücü belgesi almak, değiştirmek ve yenilemek isteyenler, EGM’nin surucurandevu.egm.gov.tr internet adresinden istedikleri trafik tescil birimlerinden randevu alabilirler.

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Üye Girişi

Kimler Online

99 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Çocuklar İçin

egm cocuk

Trafikte Sorumluluk Hareketi

trfsorumharekat

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 5

Dün 19

Bu Hafta 85

Bu Ay 296

Toplam 11943

Video Albümü

Ziyaretçi Defteri

Trafik eğitimi adına güzel bir site olmuş yeni olmasına rağmen fena değil içeriğin zenginleşmesini istiyorum. Elinize sağlık.

TRT Radyo Programları

Open in new window